Zdrowie i Uroda

Jak prawidłowo używać taśm do tapingu?

Taśmy do tapingu stosowane są w metodzie plastrowania dynamicznego, która polega na oklejaniu określonych fragmentów ciała. Właściwa aplikacja taśm pomaga uśmierzyć dolegliwości bólowe oraz redukuje opuchliznę i obrzęki. Plastry kinesio stosowane są także w celu zapobiegania kontuzjom.

Jak stosować elastyczne taśmy kinesio?

Elastyczne plastry do kinesiotapingu używa się, aby zniwelować dolegliwości bólowe, zwłaszcza górnych i lędźwiowych odcinków kręgosłupa. Mogą być stosowane także do korekty wad postawy. Ich działanie opiera się na podniesieniu warstwy skóry i zwiększeniu przestrzeni pomiędzy skórą, mięśniami i więzadłami, co przyczynia się do regulacji napięcia międzytkankowego oraz usprawnienia mikrokrążenia. Dzięki poprawie przepływu krwi i limfy plastry kinesio skutecznie pomagają zmniejszyć opuchliznę i obrzęki. Taśmy najczęściej wykonywane są z elastycznej bawełny, nasączanej klejem medycznym akrylowym, który aktywuje się pod wpływem ciepła ciała. Taśmy kinesio dokładnie przylegają do skóry, powodując jej dynamiczny ruch. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, plastry nie zawierają środków farmakologicznych, a sekret ich działania opiera się wyłącznie na dostarczaniu odpowiednich bodźców mechanicznych.

Elastyczne plastry kinesio aplikuje się według kilku podstawowych metod. W technice mięśniowej, taśmy nakleja się na napięty mięsień. W celu stymulacji kierunek klejenia powinien biec od części dystalnej do proksynalnej, a w celach relaksacji w kierunku odwrotnym. W metodzie limfatycznej przyklejone plastry przypominają wachlarz, a oklejanie ma połączyć obrzęk z węzłem chłonnym. W celu odciążenia więzadła stosuje się oklejanie więzadłowe, polegające na plastrowaniu w obrębie kości. Z kolei oklejanie powięziowe pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów. W technice funkcjonalnej istotne jest wspomaganie osłabionego mięśnia. Oklejanie zaczyna się na części dystalnej i kończy na proksynalnej, zgodnie z zakresem ruchowym.

Jak używać sztywnych taśm kinesio?

Osobnym rodzajem plastrów do tapingu są sztywne tejpy, które stosowane są w stłuczeniach i złamaniach. Technika oklejania przypomina bandażowanie. Nieelastyczne taśmy kinesio mają stabilizować miejsce kontuzji i przyspieszać rekonwalescencję po urazie. Sztywne tejpy często wykorzystywane są przez sportowców w celu zapobiegania kontuzjom. Stabilizując określone partie ciała, wymuszają właściwy ruch mięśni i stawów.