Konsekwencje nieleczenia próchnicy
Choroba próchnicowa to największe zagrożenie, jakie czeka na zęby pacjenta. Często przez długi czas nie daje żadnych wyraźnych sygnałów, jednak w porę niewykryta może stanowić istotne zagrożenie nie tylko dla jamy ustnej, ale także dla całego organizmu. W artykule dokładnie opisujemy, co to jest próchnica oraz jakie mogą być skutki jej nieleczenia.
Co to jest choroba próchnicowa?
Próchnica to choroba bakteryjna, która atakuje i niszczy twarde tkanki zębów. Powodujące powstanie zagrożenia bakterie rozwijają się dzięki dostarczanym wraz z pożywieniem cukrom. Sprzyjające dla rozwoju bakterii próchnicowych jest też samo środowisko jamy ustnej. Powstałe w jamie ustnej bakterie osadzają się na zębach, najpierw tworząc na nich płytkę nazębną, a następnie kamień nazębny. Z czasem powstała próchnica może doprowadzić do powstawania w zębach ubytków. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:
Według statystyk problemy z próchnicą może mieć nawet 90% Polaków. Z tego względu tak ważne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. W ich trakcie dentysta dokładnie ogląda zęby i sprawdza, czy nigdzie nie widać żadnych zalążków próchnicy. W razie potrzeby jest w stanie również przeprowadzić leczenie, które w początkowym stadium choroby polega tylko na dokładnym wyczyszczeniu zębów i ich zabezpieczeniu przed dalszym rozwojem bakterii i choroby.
Bez wskazanego przez naszego rozmówcę szybkiego wykrycia powstałych zmian, w dalszym etapie do leczenia skutków próchnicy może być już konieczne uformowanie powstałych ubytków z zastosowaniem borowania oraz ich wypełnienie plombą.
Etapy rozwoju próchnicy
Choroba próchnicowa może się rozwijać w różnym tempie. Najczęściej do pełnego cyklu choroby potrzebnych jest co najmniej kilka tygodni. Na początku bakterie próchnicowe tworzą na zębach płytkę, która z czasem przeobraża się w jeszcze trudniejszy do usunięcia kamień nazębny. Żeby się go pozbyć, konieczne jest wykonanie w gabinecie przez dentystę skallingu zębów. Zabieg ten jest mało przyjemny, jednak pozwala uniknąć w przyszłości dużo poważniejszych konsekwencji.
Nieusunięta próchnica i kamień nazębny z czasem prowadzą do powstawania w zębach ubytków. Dochodzi do tego na skutek przedostawania się do zębiny bakterii próchnicowych. Na tym etapie efektem działania bakterii próchnicowych są powstałe ubytki. W tym momencie pacjenci zazwyczaj nie są w stanie sami ocenić, czy mają jakiś problem, czy nie. Żeby to sprawdzić, koniecznie trzeba się umówić na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym. W porę niezauważony ubytek może grozić dalszym rozwojem próchnicy, która po pokonaniu zębiny może dotrzeć do kanałów zębowych. W tym momencie pacjent zgłasza się do dentysty już z silnym bólem. W kanałach zęba znajduje się bowiem ukrwiona i unerwiona miazga.
Jakie mogą być inne skutki nieleczenia choroby próchnicowej?
Dotarcie bakterii próchnicowych do kanałów zęba sprawia, że jedyną możliwością wyleczenia zęba jest leczenie kanałowe. Jest ono bardzo nieprzyjemne, ale jednocześnie też jest to jedyny sposób, żeby uratować chorego zęba przed ekstrakcją. Dla zębów jest to największe zagrożenie związane z nieleczeniem choroby próchnicowej. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie dla organizmu człowieka.
Z czasem bakterie próchnicowe mogą się bowiem przedostać do krwiobiegu i stanowić duże zagrożenie dla wielu części organizmu człowieka. Przede wszystkim mogą wywoływać wiele groźnych chorób, m.in. sepię i zapalenie mięśnia sercowego. Według badań u osób z chorobami zębów i dziąseł ryzyko chorób serca jest większe nawet o 70%! Innymi skutkami nieleczonej próchnicy mogą być też częste bóle głowy i migreny, choroby nerek oraz bóle stawów. Z tego względu odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa jest tak bardzo ważne!