Turystyka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu?

Podróż, która przewiduje również nocleg, dla wielu jest przyjemnością, a w innych wywołuje negatywne skojarzenia. Wszystko to za sprawą bazy noclegowej, która nie zawsze i nie dla wszystkich bywa satysfakcjonująca. Jest to kwestia, której warto poświęcić nieco czasu, nim udamy się w podróż. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy wybieramy dla siebie hotel?

Hotel adekwatny do naszych preferencji

Każda podróż bywa inna i zupełnie inne mogą być także ludzkie oczekiwania w stosunku do noclegu. Jeśli naszym zamierzeniem jest wypoczynek i aktywność na świeżym powietrzu, to zazwyczaj do samego noclegu nie przywiązujemy dużej wagi i wystarczy nam po prostu wygodny pokój. Jeśli jednak nie podróżujemy sami, tylko na przykład z małymi dziećmi, to być może docenimy fakt, że obiekt który wybraliśmy na miejsce noclegowe, to hotel z atrakcjami dla dzieci. Jeśli interesuje nas natomiast relaks na miejscu, to kluczowy będzie wybór hotelu, który posiada również zaplecze w postaci SPA. Warto więc na samym początku doprecyzować swoje oczekiwania. 

Lokalizacja – dlaczego jest ważna?

Położenie hotelu to kluczowa sprawa przede wszystkim wtedy, gdy podróżujemy publicznymi środkami transportu, a na miejscu zamierzamy przemieszczać się pieszo. Być może okaże się, że hotel z atrakcjami dla dzieci, na który się zdecydowaliśmy, znajduje się w dużym oddaleniu od głównych atrakcji, np. deptaków, restauracji czy większych sklepów. Pokonywanie pieszo z dziećmi kilka razy dziennie sporego kawałka drogi może być bardzo uciążliwe. W opisach obiektów zazwyczaj podana jest orientacyjna odległość, ale może być ona myląca, więc najlepiej samodzielnie sprawdzić lokalizację na mapie. Może się także zdarzyć, że nasz nocleg znajduje się w centrum miasta, a my oczekiwaliśmy spokoju i ciszy – wtedy na pewno nie będziemy zadowoleni z wyboru. 

Darmowy parking

Hotel z atrakcjami dla dzieci, który nie dysponuje darmowym parkingiem, może nas nieco więcej kosztować, a także przysporzyć niemało nerwów. Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce do zaparkowania, za które być może będziemy musieli zapłacić dodatkowo. Jeśli już uda znaleźć nam się darmowe miejsce parkingowe, np. przy ulicy, to gdy następnego dnia wyruszymy gdzieś samochodem, to po powrocie może się okazać, że ktoś nam je zajął i musimy szukać ponownie. Trzeba się także liczyć z tym, szczególnie przy ruchliwych ulicach, że ktoś przypadkiem może nam na przykład zarysować lakier. Zdecydowanie brak parkingu przy hotelu może nam spędzić sen z powiek. 

Liczba gwiazdek 

Jest to kryterium, które bardzo dużo może nam powiedzieć o samym hotelu i jego standardzie. Im więcej gwiazdek, tym możemy liczyć na większy luksus. Warto zauważyć, że hotele trzygwiazdkowe mogą różnić się pod tym względem, szczególnie za granicą, więc warto dokładnie sprawdzić, co posiadają w ofercie. Dla wielu podróżujących ważne jest również zaplecze gastronomiczne – nie wszyscy lubią stołować się na mieście. Niektóre hotele oferują znacznie więcej niż tylko śniadania w formie szwedzkiego stołu. A to także przekłada się na ich poziom.