Niezbędnik dżentelmena – jaki garnitur wybrać?

Elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie co najmniej jeden dobrze skrojony garnitur, nawet jeżeli na co dzień preferuje styl casualowy lub sportowy. W niektórych sytuacjach po prostu nie wypada rezygnować z tego elementu garderoby, aby nie popełnić modowego faux-pas. Jednak wielu panów ma problem z zakupem garnituru idealnie dopasowanego do sylwetki. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Rozmiar ma znaczenie

Garnitur zawsze powinien doskonale leżeć na sylwetce. Aby tak się stało, należy zwrócić uwagę na pewne detale. Pierwsza kwestia związana jest z marynarką, która nie może być za długa, ponieważ optycznie skróciłoby to nogi i zaburzyło proporcje ciała. Jednocześnie lepiej prezentuje się marynarka lekko przylegająca niż zbyt luźna. Ważna jest też długość rękawów. Błędem okazują się rękawy, które zasłaniają mankiety koszuli – optymalnie powinny kończyć około 1,5 cm powyżej nadgarstka. Z kolei spodnie dobrze wyglądają, kiedy nie pojawiają się marszczenia, ale zarazem nie są za krótkie. 

Warto pamiętać, że lepiej kupić jeden garnitur wysokiej jakości niż dwa źle dopasowane. Owszem cena dobrego modelu niska nie jest, ale w takiej sytuacji rozwiązaniem mogą się okazać pożyczki online na raty. 

Dobranie garnituru do typu sylwetki

W przypadku panów o szczupłej budowie ciała idealnym wyborem jest garnitur składający się z taliowanej marynarki slim fit i spodniami z niskim stanem. Ważne, aby marynarka miała klapy z minimalnym wypełnieniem ramion i o standardowej szerokości. Spodnie mogą mieć nogawki z mankietami, co pozwoli optycznie nieco dodać masywności nogom. Dobrze dodać do nich elegancki pasek. Szczupli panowie doskonale prezentują się w ciemnych garniturach, ale jeszcze lepiej w modelach jasnoszarych i z poziomymi liniami albo w kratkę. 

Mężczyźni o sportowej, umięśnionej sylwetce nie potrzebują dodatkowego eksponowania ramion i klatki piersiowej. Dlatego powinni unikać marynarek z wypełnieniem ramion oraz z wyjątkowo szerokimi lub bardzo wąskimi klapami. Natomiast sprawdza się delikatne taliowanie. W przypadku spodni zaleca się wybierać te wąskie o regularnej szerokości na całej długości albo lekko zwężane u dołu. Konieczna jest rezygnacja z krzykliwych barw i wzorów oraz dodatków silnie kontrastujących z atletyczną budową ciała jak wąski pasek czy krawat. 

Dla panów o krępej sylwetce odpowiednie są garnitury regular fit. Nie sprawdzają się mocno taliowane marynarki z wąskimi klapami. Natomiast idealnie zrównoważą proporcje ramion i brzucha modele o szerokich klapach w szpic. W przypadku spodni należy unikać za dużych rozmiarów, które jeszcze dodadzą optycznie kilogramów. Dobry wybór to pionowe linie oraz kolorystyka granatowa lub grafitowa. 

Materiał też ważny 

Największą popularnością cieszą garnitury wełniane z domieszką tkaniny syntetycznej, które się nie gniotą, ale niestety są niezbyt przewiewne. Dlatego warto zdecydować się na model wykonany z cienkiej wełny wysokoskrętnej – droższy, natomiast rzeczywiście komfortowy w noszeniu. Z kolei latem sprawdzają się garnitury lniane lub z domieszką jedwabiu. W razie kłopotów ze sfinansowaniem można sięgnąć po pożyczki online na raty, aby zakup okazał się rzeczywiście udany.