Motoryzacja

Numer VIN – jak sprawdzić i dlaczego musisz?

Każdy nabywca samochodu chce wiedzieć jak najwięcej na jego temat, zanim zdecyduje się na zakup. Nawet bez przeprowadzania szczegółowej kontroli technicznej szybko uzyskasz najważniejsze dane. Jak? Skorzystaj z raportu VIN. Czego możesz się z niego dowiedzieć?

Co to jest numer VIN?

VIN, czyli Numer Identyfikacji Pojazdu (ang. Vehicle Identification Number), przypisany jest do każdego auta. Znajdziesz go na specjalnej tabliczce znamionowej umieszczonej na nadwoziu. To swoisty samochodowy odcisk palca, specyficzny dla każdej marki, modelu, a nawet konkretnego pojazdu. Dzięki niemu uzyskasz wiele podstawowych informacji na temat samochodu. Są one szczególnie przydatne, kiedy decydujesz się na zakup auta.

VIN składa się z 17 znaków. Trzy pierwsze to tzw. WMI (World Manufacturer Identifier). Określają kraj pochodzenia samochodu i jego producenta. WMI jest standaryzowane dla pojazdów produkowanych na całym świecie. Kodowanie pozostałych symboli jest już często ustalane indywidualnie przez wytwórcę.

Sekcja VDS obejmująca znaki od 4 do 9 to informacje o rodzaju konstrukcji nadwozia, silnika, skrzyni biegów i pasów bezpieczeństwa, a także liczbie drzwi, obecności (bądź nie) poduszek powietrznych oraz serii pojazdu. Na końcu sekcji znajduje się znak kontrolny pozwalający sprawdzić przy pomocy specjalnego algorytmu czy żaden z oryginalnych symboli nie został zmieniony. Ostatnie 8 znaków to rok produkcji, oznaczenie fabryki, w której wyprodukowano samochód oraz jego numer seryjny.

VIN nie tylko zapewnia Ci najważniejsze informacje na temat auta, lecz także pozwala dobrać części zgodne ze specyfikacją. Ewentualną podmianę tabliczki z numerem (co czasem ma miejsce przy kradzionych pojazdach) specjalista odkryje podczas badania samochodu.

Co zawiera raport VIN?

Możesz samodzielnie dokonać analizy numeru VIN albo zwrócić się o pomoc do specjalistów. W raporcie wygenerowanym na podstawie numeru VIN oraz dokumentacji pojazdu otrzymasz informacje takie jak:

  • historia serwisów pojazdu;
  • kontrola licznika – czy nie został cofnięty,
  • liczba poprzednich właścicieli;
  • zapisy o kradzieżach.

Brane są pod uwagę również typowe usterki występujące w konkretnym modelu. Raport zawiera też dane dotyczące ukrytych uszkodzeń oraz archiwalne zdjęcia samochodu.

Co zyskujesz z raportem VIN?

Raport VIN daje Ci możliwość sprawdzenia wiarygodności sprzedającego oraz historii pojazdu. W wycenanaprawy.pl tworzymy raporty na podstawie technologii blockchain. Potwierdza ona prawdziwość uzyskanych danych, które są przetwarzane i dokładnie sprawdzane.

Raport VIN pozwala zweryfikować wstępną ofertę przedstawioną Ci przez sprzedającego. Już na tym etapie mogą się pojawić nieścisłości. Dzięki naszej eksperckiej kontroli nie umkną Ci żadne wady ukryte samochodu. Sam numer VIN już nie wystarczy. Potrzebne jest fachowe badanie stanu technicznego auta, które może przeprowadzić tylko rzeczoznawca samochodowy. W wycenanaprawy.pl działamy na podstawie precyzyjnej procedury obejmującej aż 350 punktów kontrolnych. Skorzystaj z naszych usług!