Symptomy uzależnienia od leków – tych objawów nie lekceważ
Nadużywanie leków w XXI wieku jest powszechnym problemem w krajach zachodnich. Także w Polsce jest coraz więcej pacjentów, którzy borykają się z takim problemem. Niestety nie zawsze jest to łatwo zauważyć. W artykule opisujemy, na czym polega lekomania, czyli uzależnienie od zażywania różnego rodzaju leków, jakie mogą być objawy lekomanii oraz jakie czynniki powinny być sygnałem ostrzegawczym o tym, że samemu ma się taki problem lub że dotyczy on kogoś z naszego otoczenia.
Co to jest lekomania?
Lekomania to taki sam rodzaj uzależnienia jak alkoholizm czy narkomania. W tym przypadku jednak pacjenci nie zażywają zbyt dużych ilości używek, tylko dostępnych bez recepty lub na receptę leków. Niestety w rezultacie skutek wszystkich tych form uzależnień będzie taki sam. U osób, które nadużywają leków mogą się pojawić problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. W rezultacie występują u nich m.in. takie nieprzyjemne objawy, jak zatrucia, problemy żołądkowe, problemy z bezsennością, migreny, problemy z pamięcią i z koncentracją, ogólne uszkodzenia organizmu, ze szczególnym wskazaniem na problemy z nerkami i z wątrobą.
Dużym problemem jest przede wszystkim uzależnienie pacjentów od leków bez recepty. Do nich bowiem mają przez cały czas nieograniczony dostęp i żeby móc je przyjmować nie muszą najpierw starać się o zdobycie od lekarzy recept.
Jakie są najczęstsze objawy uzależnienia od leków?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
Lekomania to powszechny problem, który na domiar złego często jest trudny do zdiagnozowania. Sami pacjenci często bowiem wypierają z siebie fakt, że mają problem z nadużywaniem leków, ich bliscy także nie potrafią tego zbyt szybko dostrzec. W rezultacie, zanim pacjent otrzyma niezbędną pomoc, wpada w jeszcze większe uzależnienie i tym trudniej jest go z niego wyciągnąć.
Żeby móc dostrzec, że ma się problemy z uzależnieniem od leków lub, że takie problemy dotyczą kogoś z naszego otoczenia, niezbędna jest znajomość najczęstszych objawów, które z czasem pojawiają się u każdej osoby, która nadużywa leków.
Po czym poznać ze osoba z naszego otoczenia jest uzależniona od leków?
Objawów nadużywania leków jest bardzo dużo. Problem ten jest bowiem widoczny w różnych dziedzinach życia. Najważniejszym objawem jest długotrwałe przyjmowanie danych środków farmaceutycznych. Jeżeli pacjent, bez zaleceń lekarskich, stosuje dany lek dłużej niż 4-6 tygodni, powinno być to wskazaniem dla jego bliskich, że nie jest to w porządku. Najczęściej jest to związane po prostu ze zwiększoną tolerancją na działanie leku. Jego nadużywanie przez długi czas sprawia, że żeby wskazane na początku dawkowanie dalej przynosiło takie same rezultaty, konieczne jest zwiększenie dawek i wydłużenie jego stosowania.
Z drugiej strony nagłe odstawienie przyjmowanych przez długi czas leków może skutkować powstaniem tzw. zespołu odstawiennego. W rezultacie tego u pacjenta dochodzi do nagłego powrotu wszystkich objawów, które starał się umorzyć poprzez stosowanie odstawionych teraz leków oraz wiele innych objawów, m.in. drżenie rąk lub ciała, niepokój lub nadmierne pobudzenie, bóle i zawroty głowy, drażliwość czy niemożność skupienia uwagi. Odstawienie leków u osoby uzależnionej daje więc podobne objawy, jak abstynencja u osób, które są uzależnione od innych rzeczy.