Wieża Quistorpa – czym jest i dlaczego warto zobaczyć jej okolice

Szczecin to najważniejszy punkt i miasto województwa zachodniopomorskiego zarówno pod względem biznesowym, strategicznym, jak i turystycznym. Co warto w nim zobaczyć? Oprócz dobrze zachowanych lub zrekonstruowanych zabytków takich jak Zamek Książąt Pomorskich warto także odwiedzić miejsca, które kiedyś w życiu szczecinian zajmowały miejsce szczególne, np. Wieżę Quistorpa.

Historia niezwykłej wieży widokowej

Dziś to, jak wyglądała wieża kiedyś, możemy ujrzeć tylko na starych widokówkach i rycinach. Można sobie również tylko wyobrazić, jakie widoki roztaczały się z jej tarasów widokowych, które usytuowane były w kilku miejscach, w tym między innymi na tarasie nad drugą kondygnacją, na balkonie w połowie wysokości oraz na tarasie na samej górze. Mierzyła ona z masztem 52 metry i posiadała aż 9 kondygnacji, co na początek XX wieku było dość imponujące.

Historia jej powstania związana jest z osobą ważnego szczecińskiego fabrykanta i filantropa Johannesa Quistorpa – to jego syn Martin wybudował wieżę w hołdzie dla ojca. Zapewne nie było nic w tym dziwnego w tamtym czasie, ponieważ Johannes dorobił się przede wszystkim na materiałach budowlanych pochodzących z kamieniołomów zlokalizowanych w okolicach Szczecina.

Niemniej budowla była imponująca, a atrakcyjne położenie w Parku Leśnym Arkońskim na najwyższym wzniesieniu oraz usytuowana tam również na samym dole kawiarenka przyciągały nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Niestety w okresie drugiej wojny światowej Wieża Quistorpa została zniszczona bądź za sprawą alianckich nalotów bombowych, bądź Niemców i zostały po niej tylko ruiny.

Ruiny Wieży Quistorpa – miejsce wciąż niezwykłe

Dziś w Lesie Akrońskim natrafimy tylko na malownicze ruiny, jakie pozostały po monumentalnej wieży. Zdecydowanie warto jednak zarezerwować szczecin hotel na cały weekend, aby znaleźć również czas na tego rodzaju szczecińskie perełki. Już samo zielone otoczenie jest świetnym miejscem na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a urokliwe ruiny sprawiają, że spacer jest jeszcze przyjemniejszy.

Do miejsca tego prowadzi kilka szlaków turystycznych i jest ono wpisane w ścieżkę edukacyjną „Śladami Quistorpów”. Natrafimy tam przede wszystkim na fragment pierwszej kondygnacji z arkadami oraz podziemi, resztki schodów, a także fragmenty oryginalnej posadzki. Zachowała się także duża część jednej z dwóch rzeźb, jakie znajdowały się na rogach tarasu widokowego umiejscowionego nad kawiarenką. Rzeźby były uosobieniem handlu oraz przemysłu.

Obecnie pojawiają się koncepcje, a nawet konkretne plany, aby to miejsce zrekonstruować i przywrócić mu dawną świetność. Tym bardziej, że jest to teren idealny pod szeroko pojętą turystykę, gdzie mogą powstać również takie miejsca, jak restauracja czy Szczecin hotel. Oczywiście są to na razie plany, które miejmy nadzieję dojdą do skutku. W tej chwili miejsce warto odwiedzić zarówno ze względu na malownicze ruiny, jak i samo otoczenie, które jest częścią Puszczy Wkrzańskiej i odznacza się starym i pięknym lasem, który wyrósł na pofałdowanym terenie.