Turystyka

Złota Brama w Gdańsku

W czasie zwiedzania Gdańska, nie bez powodu cieszącego się mianem jednego z najpiękniejszych miast w północnej Polsce, ujrzeć możemy wiele pięknych budowli. Są wśród nich tak cenne perełki architektury, jak Złota Brama – okazała budowla, której w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?


Złota Brama jest jedną z kilku bram miejskich, jakimi może nas oczarować Gdańsk. Wzniesiono ją w początkach XVII wieku, a że ma ona wyjątkowo reprezentacyjny charakter, do dziś robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Budynek ten jest dziełem cenionego w XVII wieku architekta Abrahama van den Blocke, uznawanego w wielu kręgach za wspaniałego przedstawiciela stylu zwanego manieryzmem niderlandzkim.

Złota Brama może się dzięki niemu pochwalić nie tylko pięknymi dekoracjami, ale i bogatą symboliką. Warto tu zwrócić uwagę na ciekawe przedstawienie Pokoju. Wolności, Pobożności, Sprawiedliwości i Rozwagi – cnót, które dla mieszkańców dawnego Gdańska miały bardzo duże znaczenie. Sama brama do dziś jest jedną z turystycznych wizytówek miasta, a możliwość pospacerowania w jej pobliżu każdemu z nas sprawi sporo radości.

Dodaj komentarz